top of page
Writer's pictureUrednički tim

Bugarska vojna obaveštajna služba: pojačan anti-bugarski narativ u Severnoj Makedoniji

07/06/2024

Oružane snage Bugarske (foto: /x.com/BulgariaNATO)

U redovnom godišnjem izveštaju Vojne obaveštajne službe Ministarstva odbrane Bugarske stoji da su parlamentarni i predsednički izbori u Severnoj Makedoniji pojačali anti-bugarsku retoriku.


Kako se navodi u izveštaju čije delove prenosi bugarska novinska agencija BTA i da su vlasti u Skoplju “propustile priliku da sprovedu neophodne ustavne promene”.


Bugarska vojna obaveštajna služba (Служба Военно Разузнаване - СВР/SVR) ocenjuje i da postoji trajni trend ka promeni globalnog poretka, nepoštovanju međunarodnog prava i sklonosti korišćenja vojne sile kao mehanizma za postizanje političkih ciljeva.


Kao ključni problem za globalnu bezbednost SVR vidi delovanje Rusije i drugih autoritarnih država.


„Cilj Kremlja da ponovo uspostavi svoj uticaj u postsovjetskom prostoru i upotreba vojne sile u te svrhe značajno su povećali nivo konvencionalnih i asimetričnih pretnji u bezbednosnom okruženju i pružili trajne preduslove za militarizaciju međunarodnih odnosa“, dalje se navodi u dokumentu.


Pozitivan trend po nacionalnu bezbednost Bugarske je činjenica je jedan bugarski vojni obaveštajac postao šef odeljenja za obaveštajnu službu pri Vojnom štabu Evropske unije.

U delu izveštaja koji se odnosi na Zapadni Balkan piše da “uprkos ozbiljnim naporima međunarodne zajednice tenzije ostaju visoke”. Bugarska obaveštajna služba smatra da se ne može isključiti da će određeni činioci pokušati unutrašnje političke ciljeve postignu silom ili prekrajanjem granica.


„To pokazuje rastući vojni potencijal pojedinih zemalja. Nedostatak napretka u dijalogu i odnosima između Srbije i Kosova i destruktivne separatističke akcije bosanskih Srba ostaju ključni destabilizirajući faktori. Međunarodne inicijative koje kombinuju podsticaje sa pritiskom uspevaju da održe relativnu stabilnost uprkos određenim sporadičnim incidentima, dok se istovremeno zadržavaju preduslovi za tenzije“, stoji u godišnjem izveštaju SVR.


U ovom dokumentu se zaključuje i da migracijski tokovi koji vode i preko Bugarske, ostaju trajni problem koji negativno utiče na bezbednosno okruženje. Posebno se navodi da ilegalne migracije mogu biti iskorišćene u hibridnim operacijama usmerenim ka Evropskoj uniji.

bottom of page