30/06/2024
Narodna banka Rusije je u sredu, 12. juna, obustavila trgovanje američkim dolarima i evrima na Moskovskoj berzi nakon što je Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država proširilo sankcije koje pogađaju rusku finansijsku, energetsku i tehnološku infrastrukturu. Ovim sankcijama na listu su dodati Moskovska berza, Nacionalni klirinški centar i Nacionalni depozit za obračun, piše Carnegie Politika.
Nove mere praktično izoliju sankcionisane kompanije iz globalnog dolarskog sistema i primorale su Moskovsku berzu da zaustavi trgovinu američkim dolarima i evrima, a sledećeg dana i hongkonškim dolarom. Od deset valuta kojima se trgovalo u rubljama pre rata, sada su ostale samo četiri: turska lira, beloruska rublja, kazahstanski tenge i kineski juan, koji je glavni dobitnik ovih promena.
Ideja o uvođenju američkih sankcija Moskovskoj berzi i Nacionalnom klirinškom centru razmatrana je dve godine. Ruska vlada pokušala je da zaštiti berzu tako što ju je učinila obaveznim delom infrastrukture za prodaju gasa u rubljama, ali to nije pomoglo. Sada će se trgovina dolarima i evrima u Rusiji odvijati direktno između kupaca i prodavaca: izvoznici će direktno predavati valutu finansijskim institucijama, dok će uvoznici na isti način kupovati.
Rezultat ovakve trgovine biće povećanje razlike između kupovne i prodajne cene valute. Bankama će sada biti isplativije da rade sa prodavcima i kupcima valute, povezujući ih direktno. Drugim rečima, međubankarsko tržište će biti naklonjeno velikim igračima koji će zarađivati na provizijama.
Još jedan problem je što gotovo da više nema velikih operatora međubankarskog tržišta koji nisu pod sankcijama. Valutno tržište u Rusiji verovatno će biti podeljeno na sankcionisani i nesankcionisani segment, svaki sa sopstvenim kursom.
Narodna banka će sada određivati zvanične kurseve dolara i evra prema rublji na osnovu bankarskih izveštaja i podataka sa digitalnih platformi za trgovinu. Neke kompanije već su počele da računaju indikativne kurseve za svoje klijente. Centralna banka je uverila javnost da će pojedinci i pravna lica i dalje moći da kupuju i prodaju obe valute kroz ruske banke, te da su svi depoziti i sredstva na računima "sigurni" – iako postoje ograničenja za podizanje gotovine u stranim valutama od marta 2022. godine.
Kurs rublje postaće nestabilniji, a što bude teže uvoziti robu, manja će biti potražnja za stranim valutama. Cene uvoznih proizvoda će rasti zbog novih i skupljih šema zaobilaženja sankcija, što će dodatno otežati borbu protiv inflacije.
Nove sankcije pretvaraju juan u glavnu valutu trgovine i obračuna u Rusiji. U maju je njegov udeo u trgovanju na berzi dostigao rekordnih 53,6 odsto. Na vanberzanskom tržištu udeo je bio 39,2 odsto. Kineska valuta činila je nešto više od trećine ukupnog obima spoljne trgovine u protekloj godini.
Uprkos američkim sankcijama, trgovina juanom se nastavlja, iako nove restrikcije neminovno utiču i na to. Kineske banke povezane sa globalnim finansijskim sistemom moraće da prekinu veze sa Nacionalnim klirinškim centrom zbog rizika od sekundarnih sankcija. Njihovo mesto preuzeće finansijske institucije kreirane isključivo za rad sa Rusijom ili će biti stvoren novi klirinški posrednik.
Moskva i Peking pokazali su da su sposobni da se prilagode sankcijama. Kada su vodeće kineske banke prestale da rade sa ruskim klijentima, regionalne banke su preuzele njihovu ulogu. Uvedene su šeme sa brojnim posrednicima iz Kazahstana i UAE, a sve češće se koriste i kriptovalute. Trampu se razmena robe za robu – ruski proizvodi za kinesku robu, čime se eliminiše potreba za bankarskim transakcijama.
Pored novih sankcija finansijskim institucijama, Ministarstvo finansija SAD proširilo je i definiciju ruske vojno-industrijske baze. Povezanost s njom može rezultirati sankcijama za banke. Inicijalno, zakon je pokrivao transakcije povezane sa pet sektora ruske ekonomije: odbrana, tehnologija, građevinarstvo, aerokosmička industrija i proizvodnja. Sada su sve kompanije pod sankcijama izvršne naredbe 14024 dodate na listu.
Novi pristup zabranjuje američkim tehnološkim kompanijama da pružaju IT rešenja ili konsultantske usluge bilo kome u Rusiji. Ovo uključuje podršku i ažuriranje cloud servisa. Ne postoje očigledne domaće zamene za CRM i ERP sisteme poput SAP-a i Oracle-a. S obzirom na digitalizaciju poslovnih procesa, ove sankcije bi mogle biti bolnije od onih koje pogađaju finansijsku infrastrukturu.
Sankcione liste uključuju i male posrednike i firme koje zaobilaze sankcije, poput moldavske Aerostage kompanije koja je poslala delove za avione u vrednosti od 80.000 dolara u Rusiju. Američko Ministarstvo finansija zatvara lanac snabdevanja i šanse za izbegavanje sankcija se smanjuju.
Nove sankcije ozbiljno će pogoditi rusku ekonomiju – smanjuju produktivnost, povećavaju troškove i podstiču inflaciju. Ipak, ruska vlada i firme već dve i po godine pronalaze načine da posluju uprkos sankcijama.
U dve i po godine rata, izgrađena je cela infrastruktura posrednika u različitim jurisdikcijama, razvijene su šeme za brzo obnavljanje lanaca snabdevanja prekinutih sankcijama, a plaćanja u juanima i rubljama obavljaju se koristeći lokalnu infrastrukturu, piše Carnegie Politika.
Zbog toga bi nove sankcije mogle ozbiljno da naškode ruskoj ekonomiji samo da su uvedene početkom 2022. godine. Sada će se njihov uticaj u potpunosti osetiti tek dugoročno – i neće biti ograničen samo na rusku ekonomiju.
Ceo svet pažljivo prati sukob sankcija između Rusije i Zapada, zabrinut zbog sve veće politizacije globalnog finansijskog sistema. Strepnja raste ne samo u azijskim zemljama i Persijskom zalivu, već i unutar Evropske centralne banke, koja je zabrinuta zbog opadajućeg udela evra u svetskim rezervama. Potražnja za alternativnom finansijskom infrastrukturom postojala je i pre rata između Rusije i Ukrajine.
Isključenje ruskih banaka iz SWIFT sistema plaćanja, zajedno sa sekundarnim sankcijama, pokazalo se kao snažan podsticaj za ubrzanje razvoja kineskog sistema prekograničnih međubankarskih plaćanja, indijskog Unified Payments Interface (UPI) sistema i drugih alternativa. Iako je još dug put do stvarne pretnje dominaciji dolara, trend ka fragmentaciji globalnog finansijskog sistema sada je nepovratan.