15/08/2024
Nakon invazije Rusije na Ukrajinu, Sjedinjene Američke Države uvele su bez presedana paket sankcija s ciljem da Rusiji nanesu visoku ekonomsku cenu za invaziju na Ukrajinu i da ograniče sposobnosti ruske vojske, ipak pitanje uvoza roba dvojne namene ostaje veliki izazov i pored nametnih sankcija, poručuje američki tink-tank Karnegijeva zadužbina za međunarodni mir.
Američki predsednik Džo Bajden (Joe Biden) izjavio je da će Rusija “snositi posledice” zbog invazije i naglasio da su sankcije dizajnirane kako bi zaustavile modernizaciju ruske vojske, degradirale njene ključne industrije i oslabile njenu sposobnost da se “takmiči u visokotehnološkoj ekonomiji 21. veka.”
Ove sankcije — koordinisane sa saveznicima, uključujući EU, Japan i Veliku Britaniju — obuhvatile su nekoliko industrija i ekonomskih sektora, uključujući izvoz energije i sirovina, kao i ruski finansijski sistem. Mere su uključivale i stroge izvozne kontrole tehnologije sa ciljem da se Rusiji onemogući pristup komponentama koje se mogu koristiti za njen ratni aparat.
Ciljane su različite tehnologije, od kugličnih ležajeva do električnih transformatora, ali su posebno usmerene na set prioritetnih dual-use stavki, kao što su integrisana kola i radio-frekvencijski prijemni moduli koji imaju široku komercijalnu primenu, ali su takođe pronađeni u ruskim raketama i dronovima na bojnom polju u Ukrajini.
Ipak, Rusija se pokazala izuzetno otpornom na mere Zapada. Ovo važi za rusku ekonomiju u celini, ali je posebno relevantno u slučaju iznenađujućeg uspeha Rusije u nabavci naprednih tehnoloških komponenti.
Teorijski, zapadne kontrole izvoza tehnologije trebalo je da imaju veći uticaj. Uzmimo, na primer, poluprovodničke čipove — ključne za različite uređaje, uključujući dronove, radio uređaje, precizne rakete i oklopna vozila. Ruska domaća industrija čipova je zastarela i male veličine. Opterećena nedostatkom investicija, ruske fabrike rade na 65-nanometarskoj tehnologiji čipova — oko petnaest godina iza Sjedinjenih Država.
Kako navodi Ministarstvo trgovine SAD u opisu kontrola izvoza, prioritetne stavke su delimično odabrane zbog “nedostatka ruske domaće proizvodnje.” S obzirom na rusku zavisnost od uvoza kritičnih tehnologija, kreatori politike nisu bili nerealni u očekivanjima da će tehnološke sankcije značajno oslabiti rusku vojnu sposobnost. Ali, nakon što je došlo do naglog pada uvoza tranzistora i mikroprocesora 2022. godine, ruske zalihe su se oporavile na nivoe pre rata.
Kako je moguće da je Rusija toliko efikasna u nabavci ključne tehnologije korišćene za vojno naoružanje, često od zapadnih proizvođača, uprkos izvoznim kontrolama? Tri faktora su ključna za održavanje ruskih napora u nabavci vojne tehnologije.
Prvo, Rusija napaja svoje sisteme oružja nabavkom uobičajenih kompjuterskih čipova i komponenti, često iz Sjedinjenih Država, koji se nalaze u potrošačkim proizvodima i retko su podložni izvoznim restrikcijama.
Drugo, Rusija je pokazala sposobnost prilagođavanja i iskorišćavanja globalizovanih lanaca snabdevanja, koristeći mrežu trgovaca iz trećih zemalja za pristup dual-use komponentama za svoje tenkove, rakete i dronove.
Treće, promena geopolitičkih interesa motivisala je mnoge zemlje — kao što su Kina, Indija, Turska i UAE — da ignorišu zapadne sankcije i održe trgovinske veze sa Rusijom, zaključuje se u analizi američke Karnegi zadužbine za međunarodni mir.