top of page

Maðarski pogled na rat u Ukrajini

Writer's picture: Aleksandar RadićAleksandar Radić

31/08/2024

General Gabor Borondi (foto: honvedelem.hu)

Mađarska podržava Ukrajinu u ratu, ali je protiv pomoći iz inostranstva u smrtonosnim sredstvima.


„Sukob u Ukrajini se nastavlja, uzrokujući ogromne ljudske gubitke i ekonomske štete. Na ratištu nema traga proboju. Mađarska ne veruje u vojno rješenje. Rizik od eskalacije je visok, posebno sa budućim mešanjem Zapada“ – tako general-pukovnik Borondi, načelnik Generalštaba Mađarskih odbrambenih snaga  vidi situaciju na istoku.


On ističe da „Mađarska vlada od samog početka poziva na trenutni prekid vatre i mir.  Podržavamo na početak smislenih pregovora za održivi mir koji će garantovati dugoročnu stabilnost i bezbednost na evropskom kontinentu“.


General Borondi kaže da je „pozicija Mađarske da se moramo držati dalje od vojnog sukoba i izbegavati korake koji samo služe njegovom produžetku. U skladu sa time Mađarska neće isporučivati ​​Ukrajini letalna sredstva.


Međutim, Mađarska pruža snažnu i višestruku podršku Ukrajini, od humanitarne pomoći velikih razmera (i ukrajinskim izbeglicama koje žive u Mađarskoj i direktno  Ukrajini) do pomoći u vezi s odbranom, poput borbene medicinske obuke i donacija zimske opreme“.


Jedna od tih aktivnosti koju general Borondi ističe je mađarska participacija Koaliciji za razminiranje i u tom okviru ukrajinskoj vojsci pružiće potrebnu obuku.


Mađarska ima svoj pristup ulozi NATO i u tom kontekstu general Borondi navodi da  Mađarska neće sudelovati u planiranu, izvršenju i finansiranju aktuelne inicijative NATO za podršku ukrajinskoj vojsci.


Modaliteti nesudelovanja dogovoreni su tokom posete generalnog sekrtara NATO i sastanka sa premijerom Viktorom Orbanom 12. juna, uoči održavanja samita NATO u Vašingtonu.


Kada je reč o ulozi NATO-a, Mađarska ima jasna načela koja navodi general Borondi:

- Prvo, NATO ne bi trebao da postane strana u sukobu, ne bi trebao pružiti Ukrajini podršku u letalnim sredstvima ili preuzeti operativnu ulogu u toj zemlji.


- Održiva vojna podrška Ukrajini trebala bi se temeljiti na dobrovoljnom učešću i moraju se uzeti u obzir bezbednosnih i obrambeni interesi i politike svih saveznika.


Jedan od bezbednosnih interesa Mađarske je zaštita granica sa Ukrajinom. Zato je  3. marta 2022. godine formirana privremena taktička grupa „Severoistok“ – „zadatak je podrška ministarstvu unutrašnjih poslova u humanitarnim operacijama – prihvatu, proveri i zaštiti izbeglica koji prelaze ukrajinsku granicu i traže azil“ kaže general Borondi.


On kaže da grupu čine  „rezervne manevarske snage sa elementima borbene podrške za izviđanje, radarsko osmatranje i helikopterima i element borbene podrške zadužen za zajedničke vojno-policijske patrole“

bottom of page