21/06/2024
Zvanični Bukurešt potvrdio je da planira nabavku K9 Thunder (Grom) samohodnih haubica od kompanija Hanwha Aerospace iz Južne Koreje za ukupnu sumu od 920 miliona američkih dolara, prenose južnokorejski mediji.
Prema prvim informacija, ugovor predviđa nabavku tri divziona od po 18 oruđa (ukupno 54), uz mogućnost da nakon toga budu nabavljena još dva dodatna diviziona. Ovu haubicu u Evropi već koriste Poljska, Norveška, Finska, Estonija i Turska.
Navodno su pregovori “zapečaćeni” prilikom poslednjeg susreta ministara odbrane dve zemlje kada je objavljeno da je vojna industrija Južne Koreje optimalan partner za sprovođenje planova Rumunije o modernizaciji oružanih snaga, što je i potvrđeno u poslednjih sedam godina u kojima je Bukurešt bio jedan od najvećih pojedinačnih naručilaca vojne opreme iz te zemlje.
Tako je javnosti nedavno predstavljen plan da se, osim američkih tenkova Abrams, upravo od Južne Koreje nabave tenkovi K2 Crni panter, uz odgovarajući transfer tehnologije koji bi omogućio da se deo delova proizvodi u Rumuniji.
Rumunija je tada objavila da je zainteresovana i za kupovinu borbenog vozila pešadije iz Južne Koreje pod nazivom Redbek.
Priča o nabavci haubica iz Južne Koreje počela je pre više od pola godine ali je dogovor odlagan jer je rumunska strana imala neke specifične zahteve po pitanju mogućnosti tih haubica.
Priča o nabavci iz Južne Koreje počela je u martu 2023. godine kada je rumunski parlement prihvatio plan Ministarstva odbrane o programu nabavke samohodne haunice kalibra 155 milimetara, zatim PVO sistema kratkog dometa i borbenih vozila pešadije.
Plan je bio da se kupi pet diviziona (ukupno 90 oruđa) samohodnih haubica u fazama za potrebe Kopnene vojske. U prvoj fazi, koja bi trajala četiri godine bi bile kupljene 54 haubice, kao i neophodna municija, oprema za obuku i sredstva potrebna za održavanje tih oruđa.
Nakon toga, posle 2028. godine, bilo bi izrađeno još 36 artiljerijskih oruđa za Rumuniju.
Još tokom prve faze u igri je ostala samo južnokorejska fabrika koja proizvodi K9, jer su nemačka kompanija koja pravi PzH2000 i turska koja proizvodi T-155 (turska varijanta K9) u međuvremenu otpali iz neobjavljenih razloga.
Osim 54 (ili 90) haubica, Rumunija će od Južne Koreje dobiti i veći broj vozila za transport municije i vozila za izvlačenje, po jednu meteorološku stanicu na nivou diviziona i po tri akustična sistema za otkrivanje položaja neprijateljske artiljerije.
Planirana je nabavka i oko 18.000 granata za ta oruđa. Osim klasičnih bojevih granata nabaviće i školske kao i granate za zadimljavanje i osvetljavanje bojišta.
Haubica K9 ušla je u naoružanje armije Južne Koreje 1999. godine a kasnije su svoje primerke naručile i Finska (48 komada), Indija (100), Estonija (18). To oružje naručila je i Poljska, Egipat, Norveška i Australija a prema različitim podacima do sada je proizvedeno više od 1.700 komada.
Ima već standardni domet za taj tip oruđa od 30 do 40 kilometara (u zavisnosti od vrste granate), kalibar kompatibilan sa NATO municijom i mogućnost da primenom takozvanog MRSI sistema (Multiple Rounds Simultaneous Impact) pogodi jedan cilj u isto vreme sa tri projektila ispaljenih u razmaku od 15 sekundi.
Haubica K9 ima težinu od 40 tona (čak 17 tona manje od PzH2000) i može da se koristi i na terenima sa mekšom podlogom. Sistem K9 ima i posebna vozila K10 koja omogućavaju automatsku dopunu municije, bez učešća posade, što ubrzava čitav proces.
Comments