19/11/2024
Oružane snage Turske nastavljaju jačanje svoje borbene avijacije nabavkom 40 aviona F-16 Vajper i isto toliko Jurofajtera. To govori da je Ankara uspela da otkloni političke prepreke za modernizaciju vojske zapadnom tehnikom izazvane vojne saradnjom sa Rusijom i autoritarnim tendencijama u toj zemlji.
Ministar odbrane Turske Jašar Giler (Yaşar Güler) potvrdio 1 je da je potpisan ugovor o nabavci 40 aviona F-16 iz Sjedinjenih Američkih Država, što je nazvao novim kamenom temeljcem u odnosima dve zemlje.
Ti odnosi su bili ozbiljno narušeni pre nekoliko godina kada je Turska isključena iz programa
razvoja i proizvodnje višenamenskih borbenih aviona F-35 zbog nabavke raketnih sistema PVO velikog dometa S-400 iz Rusije.
Nakon što je isključena iz programa Joint Strike Fighter (JSF) 2019. godine, Turska je zahtevala isplatu 1,4 milijarde američkih dolara kao kompenzaciju, ali je posle dve godine promenila strategiju i zatražila nabavku 40 Vajpera, kao i mogućnost modernizacije 79 postojećih F-16ica ranijih varijanti u svom naoružanju.
Taj predlog je prvobitno naišao na protivljenje u američkom Kongresu ali je, kao i mnogo puta u političkim igrama, Turska na kraju dobila podršku administracije odlazećeg predsednika Džozefa Bajdena u zamenu za podršku Ankare za ulazak Finske i Švedske u NATO.
Turska je, osim podrške za kupovinu aviona, dobila od Odbrambene agencije za bezbednost i saradnju SAD dozvolu i da nabavi rakete vazduh-vazduh tipa AIM-9X blok II, AIM-120C-8 i
bombe GBU-39B.
Ukupna vrednost tog naoružanja procenjena je na oko 23 milijardi američkih dolara.
Avioni koje će Turska nabaviti iz SAD predstavljaju najsavremeniju varijantu F-16, koja se
može označiti kao standard modernizacije blok 70/72. Proizvođač kao posebno značajno
poboljšanje ističe ugradnju AESA radara AN/APG-83 koji u mnogome unapređuje borbene
sposobnosti letelice.
Zapadni mediji navode da se Turska nije zadovoljila samo kupovinom 40 novih F-16ica i planomza modernizaciju postojeće flote tih aviona, već je od Nemačke pribavila i zeleno svetlo za kupovinu 40 Tajfuna 2.
Prema tvrdnjama turskog ministra odbrane, nabavka Tajfuna je takođe već dogovorena, iako on ni ovaj put nije naveo vrednost tog ugovora i rok za isporuku novih letelica.
Dogovor je postignut nakon intenzivnog dijaloga turskih zvaničnika i predstavnika zemalja
članica konzorcijuma koji proizvodi Jurofajter, odnosno Velike Britanije, Italije, Španije i
Nemačke.
Turska je interesovanje za kupovinu Tajfuna izrazila još pre nekoliko godina ali su rezerve koje je Nemačka pokazala usporile, i pod znak pitanja stavile realizaciju čitavog posla.
Zvanični Berlin se, naime, pritivio načinu na koji turska Vlada poštuje ljudska prava svojih građana, ali i načinu na koji se sprovode vojne operacije u Siriji. Po svemu sudeći, sada su te političke prepreke uklonjene i mediji 3 veruju da su Velika Britanija, Italija i Španija imale presudnu ulogu da se taj proces završi povoljno po Tursku.
Odluka Nemačke se, takođe, dovodi u vezu i sa planovima Grčke da svoju flotu borbenih aviona ojača sa novim Rafalima i F-35, čime je zapretila opasnost da se naruši balans vojne moći u regionu.