top of page
  • Writer's pictureVojkan Kostić

Rumunija sa Rajnmetalom gradi fabriku baruta da se oslobodi zavisnosti od Srbije

12/08/2024


Nakon otvaranja dve fabrike u Mađarskoj, nemački Rajnmetal podiže pogon i u Rumuniji (foto: rheinmetall.com)

Nakon otvaranja pogona za proizvodnju municije u Mađarskoj, nemački vojni koncern Rajnmetal (Rheinmetall) počeo je izgradnju fabrike baruta u širem rejonu rumunskog grada Brašova. Od Evropskog odbrambenog fonda (EOF) dobijeno je 47 miliona evra sa ciljem da se Rumunija oslobodi zavisnosti od Srbije u tom procesu.

 

Kako se navodi na portalu za tendere Evropske unije za dodeljivanje sredstava iz fondova raznim kompanijama, radovi su počeli 1. avgusta i plan je da budu okončani poslednjeg dana januara 2027. Osim Rajnmetala, u poslu izgradnje fabrike baruta učestvuje i rumunski Pirochim Victoria, s tim što je 100 odsto sredstava obezbedio nemački partner preko EOF-a.

 

U ovom momentu, Rumunija barut za svoju vojnu industriju uvozi uglavnom iz Srbije. To se smatra potencijalno slabom tačkom u slučaju eskalacije sukoba ili izbijanja neke nove krize u Evropi. Zbog toga je rumunsko ministarstvo ekonomije odlučilo da taj problem reši izgradnjom fabrike te strateške sirovine za odbranu na svojoj teritoriji, u partnerstvu sa Nemačkom.


Rajnmetal već ima dva pogona u regionu. U Zalaegeršegu u Mađarskoj prošlog meseca počela je proizvodnja borbenih vozila pešadije nove generacije Links, a stotinak kilometara dalje u istoj zemlji otvoren je pogon za proizvodnju municije za takva vozila, tenkove i artiljeriju.


Proizvodnja artiljerijske municije 155 mm (foto: rheinmetall.com)

Treća fabrika u regionu će biti izgrađena u rumunskom gradiću Viktorija, nekih 90 kilometara zapadno od sedišta okruga Brašova, na površini od 300 hektara i uz ukupne investicije od 400 miliona evra u novcu i infrastrukturi.

 

Kada bude završena izgradnja pogona u Rumuniji, to će omogućiti Rajnmetalu da ispuni planove o godišnjoj proizvodnji baruta za ukupno oko 700.000 artiljerijskih granata, zajedno sa pogonima u Nemačkoj, Mađarskoj, Južnoj Africi i Australiji.

 

Plan je da nakon dodatnih proširenja pogona nakon 2027. godine, ta cifra na godišnjem nivou pređe i miliona granata.

 

Nije tajna da je naglo interesovanje za povećanje proizvodnje artiljerijske municije direktna posledica rata u Ukrajini, koji nesmanjenom žestinom traje već dve i po godine, zbog čega je Rajmetal ranije planirao da i u toj zemlji izgradi najmanje četiri fabrike municije.

 

Evropski odbrambeni fond (EOF), koji je obezbedio sredstva, formiran je 2021. godine odlukom Evropske komisije da pomogne saradnju odbrambenih industrija i omogući razvoj novih segmenata tih industrija, odnosno da ih učini konkurentnijim na tržištu.

 

Plan je da ukupni budžet do 2027. godine bude oko 7,9 milijardi evra i da se novac odobrava konzorcijumima kompanija iz različitih država EU koje rade na zajedničkim poslovima iz oblasti odbrambene industrije. To treba da obezbedi "tehnološki suverenitet" zemalja Unije i proizvoda njihove odbrambene industrije.

 

Fond funkcioniše na dva paralelna koloseka koji se bave razvojem novih i zajedničkom proizvodnjom postojećih odbrambenih proizvoda i tehnologija zemalja unutar Evropske unije.

Naglasak je uglavnom na učešću malih i srednjih kompanija i zajedničkim projektima koji se odnose na nova i inovativna rešenja.



Comments


bottom of page