top of page
  • Writer's pictureDaniel Šunter

Nad Balkanom rekordni broj borbenih aviona Grčke, SAD, Izraela, UAE, Španije i Francuske

22/04/2021

"Slonovski hod" borbenih aviona Grčke, SAD, Francuske, Izraela, UAE i Španije u vazduhoplovnoj bazi Andravida tokom vežbe "Iniohos 21" (foto: dvidshub.net)

Vazdušne snage kakve nisu viđene godinama nad Balkanom okupila je grčka vežba "Iniohos 21". Oko stotinu F-15, F-16, F/A-18, Rafala, Miraža 2000, F-4 i drugih letelica zemlje domaćina, Izraela, Francuske, SAD, UAE, Španije i Kipra nastupalo je zajedno od 12. do 22. aprila.


Avijacije sedam zemalja uvežbavale su avio borbe, osvajanje prevlasti u vazdušnom prostoru, uništavanja PVO sistema na protivničkoj teritoriji, borbene operacije traganja i spasavanja, napad na površinske ciljeve, podršku mornarici i izviđanje.


"Iniohos" je najveća vazduhoplovna vežba na Balkanu i među najvećima u Evropi.


Od 2015. ova grčka vojna vežba ima međunarodni karakter. Održava se jednom godišnje i simboliše napore Atine da osnaži veze sa saveznicima iz NATO i sa Bliskog istoka.


Najveća atrakcija vežbe bilo je dvanaest izraelskih F-15I i F-16I kojima je podršku pružao izraelski avaks G-550 kao i avioni F-16 iz UAE.


Francuska je nastupila sa 16 Rafala i Miraža 2000, Španija sa osam F/A-18, SAD sa četrnaest F-16, bespilotnom letelicom MQ-9, avio-tankerom KC-135 i kontrolorima za blisku vatrenu podršku JTAC. Kipar je učestvovao sa helikopterom AW139, a Kanada sa osam oficira za navođenje.


Domaćin vežbe je grčka vazduhoplovna baza Andravida nedaleko od turističkog mesta Zakintos.


Pored aviona F-16, Miraž 2000, F-4 Atina je angažovala i snage PVO i bespilotne letelice.

Aktivnosti u vazduhu objedinjene su sa vežbom grčke mornarice "Lajlaps 21" uz učešće ratnih brodova, pešadije, borbenih helikoptera AH-64 Apač, transportnih CH-47, padobranaca i kontrolora za blisku vatrenu podršku JTAC

Američki F-16 i španski F/A-18 u vazduhoplovnoj bazi Androvida (screenshot: haf.gr)

Vežba je simbol napora Grčke da ojača oružane snage i veze sa saveznicima u NATO i na Bliskom istoku u jeku tenzija sa Turskom. Odnose dve zemlje obeležili su prošlogodišnji pogranični incidenti i spor oko prava na eksploataciju nafte i gasa u Mediteranu. Atina ubrzano modernizuje oružane snage uz paket vredan preko 11 milijardi evra u narednih pet godina.


"Naš svet je veoma komplikovan i naše susedstvo, na žalost, postaje nestabilnije. Grčka će nastaviti da jača svoje odbrambene sposobnosti i unapređuje oružane snage. Nastavićemo da postižemo NATO cilj izdvajanja za odbranu u visini od 2% BDP" rekao je na vežbi "Iniohos 21" grčki premijer Kirjakos Micotakis.


Posebno je intenzivirana vojna saradnja sa SAD. Pored sve većeg broja vežbi, modernizacije flote F-16, Grčka je dogovorila sa Pentagonom 19 miliona dolara investicija u razvoj zajedničke vojne infrastrukure. Sa Francuskom je pored zajedničkih vežbi sklopljen ugovor o nabavci 18 borbenih aviona Rafal za 2,5 milijarde evra.


Atina takođe razvija vojnu saradnju sa Kiprom, Izraelom, UAE i Saudijskom Arabijom. Pored zajedničkih vežbi, sa Izraelom je potpisan ugovor vredan 1,6 milijardi dolara za izgradnju centra za obuku vojnih pilota.


Grčka i UAE potpisale su ugovor o spoljnopolitičkoj i odbrambenoj saradnji u novembru 2020. godine. On sadrži klauzulu o uzajamnoj pomoći u slučaju ugroženosti teritorijalnog integriteta. Avijacije dve zemlje zasnovana na istim borbenim avionima: F-16 i Miraž 2000.

Grčki premijer Kirjakos Micotakis sa učesnicima vežbe "Iniohos 21" u bazi Andravida (foto: twitter.com/PrimeministerGr)

Napore Atine na ovom planu podržava SAD. Američki ambasador u Grčkoj Džefri Prijat pohvalio je Grčku za izgradnju mostova između NATO saveznica i partnera u širem regionu Mediterana i Bliskog istoka.


"Mi vidimo Grčku kao stub stabilnosti u širem regionu. Što je Grčka snažnija i sigurnija, jača je naša alijansa" poručio je Pjat tokom vežbe "Iniohos 21".


Pre mesec dana Grčka mornarica je održala zajedničku vežbu sa mornaricama Izraela, Kipra i Francuske pod nazivom "Plemenita Dina" (Noble Dina).



Commentaires


bottom of page