NATO na čelu sa Francuskom uvežbava brzo razmeštanje vojnih snaga u Rumuniji
10/11/2024 Oko 1.500 rumunskih i vojnika iz sedam NATO zemalja predvođenih Francuskom sprovelo je višednevnu vežbu Dacian Fall 2024 (DAFA). Ona simulira odgovor na zamišljenu iznenadnu invaziju Rusije na Rumuniju upotrebom masovnih snaga za odbranu istočnog krila NATO i uvod je u još veće manevre tokom iduće godine. Iz sastava francuske Sedme oklopne brigade u Rumuniju poslato je još osam tenkova Lekler i šest oklopnih transportera koji su se priključili već raspoređenim francuskim snagama i vojnicima iz Belgije, Luksemburga, Severne Makedonije, Poljske, Portugala i SAD. Aktivnosti se obavljaju istovremeno na poligonima Činču, Smardan, Kapu Midija i Bogata. DAFA je uvertira za velike manevre Dacian Spring u maju iduće godine. Francuska će tada u Rumuniju uputiti borbeno spremnu brigadu sa 3.500 vojnika i teškom tehnikom za demonstraciju sposobnosti vođenja rata visokog intenziteta kakav se vodi u Ukrajini. Pariz planira da do 2027. osposobi borbeno spremnu diviziju sa 25.000 vojnika za brzo razmeštanje u Rumuniji. "Do sada smo se igrali rata. Sada imamo jasno definisanog neprijatelja i uvežbavamo se sa ljudima sa kojima bismo zaista išli u rat" rekao je komandant kopnenih snaga Francuske za Evropu general Bertran Tužuoz.
U Rumuniji je od 2022. stacionirano oko 1.000 vojnika iz Francuske opremljenih tenkovima Lekler, drugim oklopnim vozilima i PVO sistemima MAMBA. Oni u toj zemlji predvode misiju NATO isturenog prisustva (NATO eFP) zajedno sa vojnicima iz Beneluksa, Poljske, Severne Makedonije, Portugala i SAD. Vežba pod skraćenicom DAFA 2024 je dobila ime po Dačiji, drevnom regionu koji je postojao na teritoriji današnje Rumunije, do potpadanja pod vlast Rimskog carstva. Vežbu organizuje NATO multinacionalna komanda jugoistoka sa ciljem pripreme za brzo razmeštanje sastava ranga brigade u slučaju potrebe. Kako se navode lokalni mediji, smisao vežbe je i povećanje interoperabilnosti između struktura različitih savezničkih zemalja na divizijskom nivou. Scenario vežbe predviđa izvođenje zajedničke vojne operacije u skladu sa čuvenim članom 5 Ugovora o Severnoatlantskom savezu, koji se bavi pitanjem obaveze kolektivne odbrane članica NATO u slučaju spoljnog napada na jednu od saveznica. Povodom održavanja te vežbe, rumunsko Ratno vazduhoplovstvo dodatno je rasporedilo helikoptere IAR 330 Puma i lovce F-16 dok je španska avijacija poslala dodatne lovce F-18, koji će zajedno leteti na zadacima Pojačane kontrole vazdušnog prostora (Reinforced Air police service) u rejonu izvođenja uvežbavanja. Do sada je kao najveća prepreka takvom brzom delovanju navedeno stanje rumunske infrastrukture. Komandant NATO borbene grupe u Rumuniji Žan Mišlen (Jean Michelin) rekao je da bi stanje puteva i železnice u toj zemlji mogli da predstavljaju prepreku brzom delovanju i razmeštanju snaga. "Vojna oprema i municija ne mogu se transportovati širom Evrope istom brzinom kao i komercijalna roba", rekao je Mišlen ali i dodao da se u tom vojnom savezu neprestano radi na tome da se postojeće prepreke prevaziđu u cilju jačeg prisustva u regionu.
10/11/2024 Oko 1.500 rumunskih i vojnika iz sedam NATO zemalja predvođenih Francuskom sprovelo je višednevnu vežbu Dacian Fall 2024...